GÖZ KUSURLARI

GÖZ KUSURLARI

GÖZ KUSURLARI

 

        Miyopi: Gözün yuvarlaklığındaki ön-arka uzunluğun normalden daha uzun olmasıdır. Bu sebeple ışık odaklanmaları retina tabakasının önünde olduğundan uzak mesafelerde netlik sorunu oluşturan görme kusurudur. Kalın kenarlı mercekler(gözlük) veya contact lenslerle netlik sağlanmaktadır. Miyopi genetik sebeplerden veya daha sonradan çevresel etkilerle de olabilmektedir. Uzağa bakarken gözleri kısmak miyopi belirtisi olabilir.

 

      Hipermetropi: Gözün yuvarlaklığındaki ön-arka uzunluğun normalden daha kısa olmasıdır. Bu sebeple ışık odaklanmaları retina tabakasının arkasında olduğundan yakın ve orta mesafelerde netlik sorunu oluşturan görme kusurudur. İnce kenarlı mercekler(gözlük) veya contact lenslerle netlik sağlanmaktadır. Hipermetropi genetik sebeplerle veya daha sonradan çevresel etkilerle de olabilmektedir.

 

    Astigmatizma: Gözün ön kısmında yer alan saydam tabaka(kornea) eğriliğinin düzgün olmamasıdır. Bu sebeple ışık odaklanmaları retina tabakasının önüne veya arkasına düşerek dağınık odaklanmasına bağlı genel görüşte netlik sorunu oluşturan görme kusurudur. Farklı astigmatizma çeşitleri vardır. İnce ve/veya kalın kenarlı silindirik yapıdaki merceklerle veya contact lenslerle netlik sağlanmaktadır. Herhangi bir yere odaklanarak bakmak istenildiğinde gözleri kısmak astigmatizma belirtisi olabilir.

 

   Presbiyopi:40 yaş sonrası oluşan yakını(35cm-40cm) görememe sorunudur. Yakını görme esnasında göz merceğinin kırma gücünün artışını sağlayan kas silsilesinin yaşa bağlı olarak zayıflamasından sebeple ışık odaklanmaları retina üzerine düşmemektedir. Gözün daha önceki varsa göz kusuruna göre ince veya kalın kenarlı merceklerle, göz kusuru yoksa ince kenarlı merceklerle netlik sağlanmaktadır. Yakını net görebilmek için bakılan objeyi gözden uzaklaştırma ihtiyacı duymak,presbiyopi belirtisi olabilir.